A napokban azon gondolkodtam II. Erzsébet királynő halála kapcsán, hogy az angol monarchia egykori uralkodója mennyire nem vette zokon, ha filmet forgattak róla és a családjáról.
Azt nem tudom, a filmeseknek ilyen esetben kellett-e egyeztetniük az uralkodóval, volt-e bármilyen protokoll ezzel kapcsolatban. A 2006-ban készül A királynő című film jutott eszembe, amiben a kiváló angol színésznő, Helen Mirren alakította II. Erzsébetet, amiért Oscar-díjat kapott. A királynőről és közvetlen környezetéről több film is született az évek folyamán, és egyiket sem meszelték el, nem akadályozták a megjelenésüket. Ott van még egy nagyszerűnek tartott sorozat A korona címmel. Nem láttam a sorozatból egy részt sem, így nem tudok ezzel kapcsolatban véleményt alkotni, mennyire lehet reális az uralkodó család mindennapjainak a bemutatása. Az viszont tény, hogy II. Erzsébet királynőnek volt humora.
Ennek kapcsán elgondolkodtam azon, vajon mit szólna hozzá Magyarország jelenlegi miniszterelnöke, Orbán Viktor, ha valaki megpróbálna róla életrajzi filmet készíteni, bemutatva a gyerekkorát, a Soros alapítvány által felhasznált segítséget arra, hogy Oxfordban tanulhasson. És itt nem arra gondolok, hogy Orbán Viktort magasztalni kellene, hanem a lehető legrealistábban, részrehajlás, pátosz nélkül, hitelesen bemutatni. Az elmúlt 30 év politikai szerepvállalására is kitérve, ami önmagában elég alapanyag, honnan indult a korábbi liberális politikus, és milyen úton-módon jutott el oda, ahol most tart, milyen változásokon ment keresztül.
Érdekes lenne látni, hogyan változott a politikai iránya, mi az oka annak, hogy Soros Györgyöt ellenségnek tekinti, és minden eszközzel el akarja lehetetleníteni, vagy legalábbis nagyon kis területre igyekszik visszaszorítani a független, kritikus médiumokat. Mi az oka annak, hogy 2010. óta kormánypropagandára van szükség a kormány és Orbán Viktor legitimitásának, valamint működésének és „sikerességének” az igazolásához? Hogyan vált Magyarország kormányának, miniszterelnökének ellenségévé az Európai Unió és annak irányításáért felelős testületek? Miért keletre húz a vezetőség? Miért ragaszkodik Orbán Viktor ennyire Vlagyimir Putyin Oroszországához és annak energiahordozóihoz?
Erről kollégáimmal, barátaimmal is többször beszélgettem, ők is azon a véleményen vannak, hogy a kormányzat csak a saját jólétét tartja szem előtt, az oktatás, az egészségügy romokban, az árak az egekben. Ez vajon jó irány? Nagyon nem. Azt a rengeteg pénzt, amit a modern és korszerű futball-stadionokra költött a kormányzat az elmúlt 12 évben, lehetett volna sokkal fontosabb, sürgetőbb dolgokra fordítani, mint infrastruktúra, egészségügy, oktatás, szociális háló átalakítása.
Vajon hozzájárulna Orbán Viktor, hogy életéről hiteles és objektív film készüljön, ami bemutatja az eddigi életútját, politikai pályafutását, irányváltásait? Szerintem nem. Nem szeretné látni azt a kíméletlen tükröt, ami megmutatja, mennyire rossz irányba ment el. A paródia mehet, mert azt nem lehet komolyan venni, még akkor sem, ha komoly témákra tapint és világít rá.
Szerintem szükség van a független, részrehajlás nélküli életrajzi filmekre, még ha ezek azzal is járnak, hogy lerombolnak egy mítoszt, egy illúziót. És hiába szeretné Orbán Viktor, és a Fidesz, valamint a NER elhitetni, hogy mindenért csak és kizárólag Gyurcsány Ferenc a felelős, nem ő van hatalmon 12 éve… Ki az a hülye, aki folyamatosan visszanyúl 16 évvel ezelőtti dolgokhoz, és minden rossz dolgot egyetlen emberre, egyetlen eseményre (öszödi beszéd) vezet vissza? 12 év alatt a Fidesznek és Orbán Viktornak volt lehetősége kijavítani a hibákat, ám ez nem történt meg.
Ami régen, a kádári korszakban Állami volt, arra mostanra ráragasztották a Nemzeti jelzőt. Kár, hogy ilyen kontextusban már régen nem állja meg a helyét, csak egy kiüresedett frázis lett belőle.
Egy életrajzi film, ami igyekszik reálisan, objektíven bemutatni Orbán Viktort, rengeteg kutatómunkát igényel, és ehhez a politikai ellenfeleket is meg kell szólaltatni, minél reálisabb, hitelesebb kép rajzolódjon ki róla. És ehhez bizony a múltba is vissza kell nyúlni, milyen volt gyerekként, milyen volt diáknak, ki, hogyan emlékszik rá. Minél árnyaltabb legyen a róla kialakítandó kép, amennyire lehet, elkerülve az elfogultságot és a démonizálást. Ami nagyon nehéz, mert mindenkinek van valamilyen véleménye, meglátása Orbán Viktorral kapcsolatban, a szubjektivitást nem lehet teljes egészében kizárni. Ettől függetlenül szívesen látnék róla egy olyan filmet, ami bemutatja, kik és milyen hatással voltak rá, miért esett át ennyire a ló túloldalára, mi az a belső félelem, ami arra indítja, hogy mindenkit, aki kritizálni meri, igyekezzen elhallgattatni.